Στόχοι και προσφορά του ΔΠΜΣ Ν&Ν PDF Εκτύπωση E-mail

Βασική επιδίωξη του ΔΠΜΣ Ν&Ν είναι να εξασφαλίσει στους σπουδαστές του σταθερά θεμέλια, γνώσεις, μεθόδους και εμπειρία που θα τους καταστήσουν ικανούς για συνεχή εκμάθηση, εξέλιξη και πρόοδο στις περιοχές των Ν&Ν.

Το Πρόγραμμα Σπουδών περιλαμβάνει: εφαρμοσμένη έρευνα, εργαστηριακές ασκήσεις, ερευνητική μεθοδολογία-εργασία, εκπαίδευση στην διαχείριση της καινοτομίας - τεχνολογίας - γνώσης, παρακολούθηση σεμιναρίων, διαλέξεων, εντατικών σχολείων και συνεδρίων, συμμετοχή σε ερευνητικά προγράμματα κλπ.

Οι στόχοι του ΔΠΜΣ είναι οι εξής:

• Η προαγωγή των γνώσεων και δεξιοτήτων στις νέες διεπιστημονικές περιοχές (Τεχνολογία Λεπτών Υμενίων & Οργανικών Εκτυπωμένων Ηλεκτρονικών, Νανομηχανική, Νανοβιοϋλικά & Νανοσωματίδια, Νανοϊατρική - Νανοβιοτεχνολογία - Βιοηλεκτρονική).
  • Η δημιουργία επιστημόνων ικανών να ακολουθήσουν Ακαδημαϊκή/Ερευνητική σταδιοδρομία.
  • Η κάλυψη των αναγκών για κατάλληλα εκπαιδευμένα στελέχη επιχειρήσεων και οργανισμών.
  • Η προετοιμασία στελεχών ικανών να προωθήσουν την ανάπτυξη και δημιουργία νέων επιχειρήσεων υψηλής τεχνολογίας.
  • Η ανάπτυξη της έρευνας σε συναφείς επιστημονικές περιοχές του Προγράμματος.
  • Η δικτύωση του ΔΠΜΣ Ν&Ν με αναγνωρισμένα Εκπαιδευτικά/Ερευνητικά προγράμματα του εξωτερικού σε νέες επιστήμες και τεχνολογίες.
  • Η παροχή υψηλού επιπέδου γνώσεων για αποδοτική/αποτελεσματική χρήση των νέων τεχνολογιών από παραγωγικούς φορείς-χρήστες.
  • Η διοργάνωση συνεδρίων, σεμιναρίων και εντατικών σχολείων με στόχο την διάχυση της γνώσης και την ενημέρωση πάνω στις εξελίξεις των τεχνολογιών αιχμής.
  • Η καλλιέργεια του ενδιαφέροντος και της κατανόησης του πολύπλοκου και δυναμικού πλέον διεθνούς επιστημονικού και τεχνολογικού περιβάλλοντος.

Οι απόφοιτοι του ΔΜΠΣ Ν&Ν μπορούν να απορροφηθούν στους εξής τομείς:

Tης εκπαίδευσης:

• Σε θέσεις Μέσης και Ανώτατης Εκπαίδευσης, στις οποίες αυξάνονται οι απαιτήσεις για εκπαιδευτικούς που υϊοθετούν μια ευρεία επιστημονική αντίληψη και έχουν την ικανότητα να την μεταφέρουν στους υπόλοιπους.

Της έρευνας:

• Στην Ανώτατη Παιδεία και Έρευνα, όπου απαιτούνται επιστήμονες με διεπιστημονική προσέγγιση στην ανάπτυξη μεθοδολογίας, πειραματικού σχεδιασμού και επίλυσης προβλημάτων.

Στον ιδιωτικό και δημόσιο τομέα επιχειρήσεων:

• Οι νέοι επιστήμονες-απόφοιτοι του ΔΠΜΣ Ν&Ν θα αποτελούν στελέχη ικανά να αντιμετωπίσουν τις προκλήσεις και απαιτήσεις του επιχειρηματικού κόσμου αλλά και να προσφέρουν σε τομείς γνώσης και δεξιοτήτων.

Πέρα από την συνεισφορά του ΔΠΜΣ Ν&Ν στην απορρόφηση των αποφοίτων του, η λειτουργία του αναμένεται να έχει άμεσα αλλά και μακροπρόθεσμα αποτελέσματα:

• Με την αφομοίωση και ένταξη νέων τεχνολογιών στην παραγωγική διαδικασία (ελεγχόμενες διαδικασίες παραγωγής, νέα βελτιωμένα προϊόντα) για την αύξηση της ανταγωνιστικότητας στην ελληνική και κυρίως τη διεθνή αγορά.
  • Με την επέκταση των δραστηριοτήτων και δημιουργία νέων δραστηριοτήτων των φορέων υψηλής τεχνολογίας σε τομείς έντασης γνώσης με τη συμμετοχή κατάλληλα εκπαιδευμένων νέων ερευνητών.
  • Με την δημιουργία νέων επιχειρήσεων (τεχνοβλαστών-spin-offs) σε τομείς γνώσης, από τους νέους επιστήμονες που θα εκπαιδευτούν και θα αποκτήσουν επιχειρηματικό ενδιαφέρον για την οικονομική εκμετάλλευση των αποτελεσμάτων της έρευνας και της τεχνολογίας.