Στιγμιότυπα από την Εκδήλωση Υποδοχής Πρωτοετών φοιτητών στο ΔΠΜΣ για το έτος 2020-2021 PDF Εκτύπωση E-mail
Τρίτη, 20 Οκτώβριος 2020 15:05

Τη Δευτέρα 19 Οκτωβρίου στις 13.00 πραγματοποιήθηκε η Εκδήλωση Υποδοχής των Πρωτοετών φοιτητών για το Ακαδημαϊκό Έτος 2020-2021 του ΔΠΜΣ Νανοεπιστήμες & Νανοτεχνολογίες (Ν&Ν) διαδικτυακά. Στην εκδήλωση συμμετείχε πλήθος εκπροσώπων από τα Τμήματα Φυσικής, Χημείας και Ιατρικής, αλλά και περισσότεροι από 30 καθηγητές και διδάσκοντες του ΔΠΜΣ Ν&Ν και μεταπτυχιακοί φοιτητές. Την Εκδήλωση άνοιξε ο Διευθυντής του ΔΠΜΣ Ν&Ν, Καθ. Στέργιος Λογοθετίδης, και σε αυτήν έλαβαν χώρα χαιρετισμοί-ομιλίες από τον Κοσμήτορα της ΣΘΕ ΑΠΘ Χαρίτων-Σαρλ Χιντήρογλου, την Αντιπρόεδρο του Τμήματος Φυσικής ΑΠΘ Αλεξάνδρα Ιωαννίδου, τον Πρόεδρο του Τμήματος Χημείας ΑΠΘ Παναγιώτη Σπαθή, τον Αναπληρωτή Πρόεδρο του Τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ Στέφανο Τριαρίδη και από τον Καθ. του Τμήματος Φυσικής ΑΠΘ και μέλος της Συντονιστικής Επιτροπής του ΔΠΜΣ Νικόλαο Φράγκη.

Ο Διευθυντής του ΔΠΜΣ Καθ. Στέργιος Λογοθετίδης παρουσίασε στους προσκεκλημένους και συμμετέχοντες, την ιστορία, δομή, μαθήματα και δράσεις του ΔΠΜΣ Ν&Ν, καθώς και τα Διεθνή Συνέδρια και Θερινά Σχολεία Νανοτεχνολογίας και Οργανικών Ηλεκτρονικών που διοργανώνονται κάθε χρόνο στα στα πλαίσια του πολυ-γεγονότος NANOTEXNOLOGY, (www.nanotexnology.com) και στα οποία οι φοιτητές του ΔΠΜΣ Ν&Ν παρακολουθούν και συμμετέχουν ενεργά κατά τη διάρκεια των σπουδών τους. Επίσης, παρουσίασε τις δράσεις δικτύωσης του ΔΠΜΣ Ν&Ν με το Διεθνές Δίκτυο Νανοτεχνολογιών & Νανοβιοτεχνολογιών NanoNet (www.nanonet.gr) το οποίο περιλαμβάνει 650 μέλη (Πανεπιστήμια, Οργανισμούς) από την Ελλάδα, Ευρώπη και διεθνώς. Ο Επ. Καθηγητής Αργύρης Λασκαράκης έδωσε οδηγίες προς τους πρωτοετείς σχετικά με την έναρξη των μαθημάτων τους και τις διαδικασίες που θα ακολουθήσουν κατά τη διάρκεια των σπουδών τους, ενώ τους πρωτοετείς φοιτητές χαιρέτισαν η κα. Όλγα Heben εκ μέρους των 2ετών φοιτητών και ο κ. Γιώργος Ατσάς εκ μέρους των τελειοφοίτων συναδέλφων τους.

Παρακάτω μπορείτε να βρείτε κάποια από τα στιγμιότυπα της εκδήλωσης.

nn_msc21_01  nn_msc21_02

nn_msc21_03  nn_msc21_04