19η Γενιά Νανοεπιστημόνων στο ΔΠΜΣ Ν&Ν! PDF Εκτύπωση E-mail
Τετάρτη, 20 Οκτώβριος 2021 10:00

Ύστερα από μια ακόμα δημιουργική χρονιά, το ΔΠΜΣ Νανοεπιστήμες & Νανοτεχνολογίες (Ν&Ν) πραγματοποίησε την Δευτέρα 18 Οκτωβρίου 2021 στις 15.00 την Εκδήλωση Υποδοχής των Πρωτοετών φοιτητών για το Ακαδημαϊκό Έτος 2021-2022. Στην Εκδήλωση Υποδοχής συμμετείχαν εκπρόσωποι από τα Τμήματα Φυσικής, Χημείας και Ιατρικής, καθηγητές και διδάσκοντες του ΔΠΜΣ Ν&Ν αλλά και μεταπτυχιακοί φοιτητές.

Την Εκδήλωση άνοιξε ο Διευθυντής του ΔΠΜΣ Ν&Ν, Καθ. Παναγιώτης Πατσαλάς, και σε αυτήν έλαβαν χώρα χαιρετισμοί-ομιλίες από τον Ιδρυτή & Διευθυντή 2001-2021 Καθ. Στέργιο Λογοθετίδη, την Κοσμητόρισσα της Σ.Θ.Ε. Καθ. Χαρά Χαραλάμπους και τον Πρόεδρο του Τμήματος Φυσικής Καθ. Δημήτρη Μελά.
Ο Διευθυντής του ΔΠΜΣ παρουσίασε στους προσκεκλημένους και συμμετέχοντες την ιστορία, δομή, μαθήματα και δράσεις του ΔΠΜΣ Ν&Ν, καθώς και τα Διεθνή Συνέδρια και Θερινά Σχολεία Νανοτεχνολογίας και Οργανικών Ηλεκτρονικών που διοργανώνονται κάθε χρόνο στα πλαίσια του πολυ-γεγονότος NANOTEXNOLOGY, (www.nanotexnology.com) και στα οποία οι φοιτητές του ΔΠΜΣ Ν&Ν παρακολουθούν και συμμετέχουν ενεργά κατά τη διάρκεια των σπουδών τους. Επίσης, παρουσίασε τις δράσεις δικτύωσης του ΔΠΜΣ Ν&Ν με το NanoNet / Διεθνές Δίκτυο Νανοτεχνολογιών & Νανοβιοτεχνολογιών (www.nanonet.gr) το οποίο περιλαμβάνει 650 μέλη (Πανεπιστήμια, Οργανισμούς) από την Ελλάδα, Ευρώπη και διεθνώς.

Στη συνέχεια το λόγο πήρε η Κοσμητόρρισα της Σχολής Θετικών Επιστημών Καθ. Χαρά Χαραλάμπους η οποία καλωσόρισε με τη σειρά της και συνεχάρη τους νεοεισαχθέντες φοιτητές, τονίζοντας την ανάγκη για αξιοποίηση των νέων μέσων επιμόρφωσης, συνεργασίας αλλά και αναζήτηση της γνώσης.

Κατόπιν, πήρε τον λόγο ο Πρόεδρος του Τμήματος Φυσικής ΑΠΘ, Καθ. Δ. Μελάς που καλωσόρισε τους νεοεισαχθέντες φοιτητές, τονίζοντας την σημασία των Νανοεπιστημών και Νανοτεχνολογιών στην Επιστήμη, την Τεχνολογία αλλά και τη ζωή μας γενικότερα, το υψηλό επίπεδο σπουδών του ΔΠΜΣ Ν&Ν αλλά και τις δυνατότητες και τους νέους δρόμους που ανοίγονται στους φοιτητές με τα εφόδια που θα αποκτήσουν κατά την φοίτηση τους στο ΔΠΜΣ Ν&Ν.

Έπειτα το λόγο πήρε ο Ιδρυτής & Διευθυντής για το διάστημα 2001-2021, Καθηγητής του Τμήματος Καθ. Σ. Λογοθετίδης, ο οποίος αφού ευχήθηκε καλή και επιτυχημένη πορεία στους φοιτητές, αναφέρθηκε στην ιστορία του ΔΠΜΣ, στην διεπιστημονικότητα ως ένα μέσο ανάπτυξης και εξέλιξης πέρα από τα σύνορα κάθε επιστήμης ξεχωριστά και τη σημασία της συνεργασίας μεταξύ των φοιτητών για την μέγιστη αξιοποίηση όσων προσφέρει ο διατμηματικός χαρακτήρας του μεταπτυχιακού. Ολοκλήρωσε με έναν απολογισμό που αφορά τους αποφοίτους και τις δράσεις των φοιτητών του ΔΠΜΣ Ν&Ν, και που περιλαμβάνουν 70 Διδάκτορες, 15 Υποψήφιοι Διδάκτορες, 320 Απόφοιτους, 40 Διπλωματικές Εργασίες σε Εξέλιξη και 10 Διπλωματικές Εργασίες υπό Έναρξη.

Ο Επ. Καθ. Αργύρης Λασκαράκης έδωσε οδηγίες προς τους πρωτοετείς σχετικά με την έναρξη των μαθημάτων τους και τις διαδικασίες που θα ακολουθήσουν κατά τη διάρκεια των σπουδών τους, παρουσιάζοντας τα μαθήματα και το πρόγραμμα σπουδών, καθώς και τους 3 τομείς εξειδίκευσης του μεταπτυχιακού: την Τεχνολογία Λεπτών Υμενίων, τη Νανομηχανική και τα Νανοϋλικά, καθώς και τη Νανοβιοτεχνολογία και Νανοϊατρική.

Το ΔΠΜΣ Ν&Ν διατηρεί μια πολυετή παράδοση προσέλκυσης εξαίρετων σπουδαστών (γίνονται δεκτοί απόφοιτοι Σχολών Θετικών Επιστημών, Πολυτεχνείου, Υγείας και Ιατρικών Σχολών). Από την ίδρυση του το 2001 έως και σήμερα, το ΔΠΜΣ Ν&Ν έχει εκπαιδεύσει περισσότερους από 260 υψηλών προσόντων επιστήμονες, από τους οποίους οι περισσότεροι έχουν ολοκληρώσει και τη Διδακτορική τους Διατριβή και ακολουθούν λαμπρή πορεία και καριέρα τόσο στην Ελλάδα όσο και στο εξωτερικό.

Τελευταία Ενημέρωση στις Πέμπτη, 02 Δεκέμβριος 2021 10:06